SMS Yoluyla Dolandırıcılık Yapanlara Dikkat!

Hergün yeni bir dolandırıcılık türleri yöntemleri ortaya çıkıyor. Son zamanlar da daha da artmış durumda… Peşlerine düşenler mi yok ya da ceza mı kesilmiyor bunlara anlamış değilim. Caydırıcı cezalar verilmedikçe bu böyle gider…

2 gün önce ilginç bir durum oldu. Hattı ma bir mesaj geldi POLİS ten… Bu normal de arada atılan bir mesaj zaten… “Sizi arayarak kendilerini kamu görevlisi olarak tanıtan ve çeşitli bahanelerle kontör göndermenizi isteyen kişilere itibar etmeyiniz EGM www.asayis.pol.tr-155” Polis in yolladığı mesaj bu arada güncellenmemiş midir nedir biraz eski kalmış kontör diye birşey yok zaten artık lira var 😆

Herneyse! İlginç kısmı ise POLİS in bu mesajı atmasından 6-7 saat sonra gelen bir mesaj: Tebrikler! Ücretsiz Digital Fotoğraf Makinesi MP5 kzandınız (80TL) Ücretsiz hediyenizi hemen almak ve gönderi adresinizi belirtmek için 7551880 i arayınız. TE” (Bi de bunun kol saati kazandınız versiyonu var  :biggrin: en bilindik o dur bu da yeni versiyonu  :biggrin: )

Bu arada mesajda Digital yazıyor Dijital de değil  :biggrin: Herneyse bu mesaj bana geldik 1 saat sonra da GSM operatörüm olan Turkcell den bir mesaj geldi; “Tanımadığınız numaralardan gelen “Ödül Kazandınız, TL yükleyin” gibi smsleri dolandırıcılık mağduru olmamak için dikkate almayınız.”

Turkcell in içine doğmuş sanırım  :biggrin: Durum budur… Siz siz olun sakın bu tür mesajlara aldanmayın uzak durun. Sizi arayıp müşteri temsilcisiyim deseler bile siz temkinli olan doğum tarihi vb. bilgilerinizi vermeyiniz. Kesinlikle ve kesinlikle annenizin kızlık soyadını kimseye vermeyiniz! Dışardaki anketör yada bir yere üyelik başvurusu her neresi olursa olsun bu bilgiyi vermeyiniz gerekirse polise şikayet ediniz… Bazı mailler de hatırlatma sorusu olarakta bu kullanılabiliyor eğer bunu kullanıyorsanız değiştiriniz. Anne kızlık soyadı bankaların telefonda doğrulama aracı olarak kullanılabilmekte. Bunu bilen kişi bankadaki hesaplarınızla oynuyabilir hayatınızı karartabilir!

Telefonda kredi kartı numaranızı vermekten çekininiz! Vermeniz gerekiyorsa da sanal kart oluşturup sanal kart numaranızı veriniz. Tabi sanal kartınızı önceden oluşturmuş olmanız daha iyi olacaktır  :cheerful: Eğerki sanal kart nedir? Nasıl sanal kart hesabı açılır? Bilmiyorsanız buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Atu

Sacmalama.org