The Flame in the Flood Oyunu İncelemesi


2007 yılında çıkan Bioshock’u birçoğumuz hayran kalarak oynadık. Serinin oyunlarını da aynı heyecanla takip ettik. Ancak Bioshock Infinite’in ardından Irrational Games’in kapatıldığı haberini aldık ve serinin devamının gelemeyeceğini aynı zamanda da bu tarz kaliteli oyunların yeniden yapılmayacağını düşündük. Firmadan ayrılan oyun yapımcıları ekiplerine Bungie ve Harmonix’ten de güç katarak The Molesses Flood firmasını kurdular. Yani ekibin elinden Halo, Bioshock, Guitar Hero ve Rock Band gibi çok popüler oyunlar geçmiş durumda. Flame In The Flood’u ise Kickstarter üzerinden bağışa açan yapımcılar kısa süre sonra başarıya ulaştılar ve oyunun yapımına başlandığını resmi olarak duyurdular. Survival türünün yeni bir üyesi olan Flame In The Flood’da artık Steam’da yerini almış oldu.

Minecraft çıktıktan sonra hayatta kalma craft yapma oyunlarının tutulacağını dşünen oyun yapımcıları da survival oyunlarına yüklendi. Herhalde 2015 yılı Survival oyunlarının moda yılı oldu desek yeri olur. 7 Days to Die, The Long Dark, Don’t Starve, The Forest, Ark: Survival Evolved, DayZ, Rust ve H1Z1 gibi oyunları çıkartan oyun yapımcıları, oyun severlerin ilgisini çekmeyi başardı. The Flame in the Flood yapımcıları da herhalde ana akıma uyarak böyle bir hayatta kalma oyunu yapmayı planladılar.

Oyunumuza dönecek olursak, adını bilmediğimiz bir bayan arkadaşı yönetiyoruz ve yanımızda Aesop isimli köpeği ile bir minik botlarına binerek akıntıyla yeni adacıklara yolculuk ederek hayatta kalmaya çalışmasına tanıklık ediyoruz. Oyunda Amerika’nın arka bahçesinde nehirde rafting yaparak ilerliyoruz. Tabi nehir hızlı bir akıntıya sahip olduğu için sandalınız arada sırada kayalara çarpabiliyor ve zarar görüyor. Bunu da tamir ediyorsunuz zaman zaman. Yine zaman zaman karaya çıkıyorsunuz. Karakterimiz tıpkı gerçek bir insan gibi, açıkıyor, susuyor, sandaldan düşünce ıslanırsa üşüyor, zehirleniyor, vücut ısısı düşebiliyor ve sonucunda da hastalanabiliyor. Kurtlar veya çeşitli türdeki hayvanlar size saldırabiliyor. Karınca veya böcekler sizi ısırabiliyor ve enfeksiyon kapabiliyorsunuz. Dikenli yabani otlarda ise yaralanıyorsunuz.

Oynanış bakımından oldukça kolay yönlendirilebilir bir oyun. Müzikleri ve görüntü kalitesi oldukça iyi. Oyunda verilen ayrıntılar ise çok çok iyi. Ancak henüz yeni bir oyun olduğu için eksiklikler ufak çaplı hatalar mevcut. Ancak oyunu sürekli olarak geliştirdikleri için tüm bunları en kısa sürede gidereceklerdir. Aynı zamanda ilerleyen zamanlarda oyuna yeni modların geleceği de bildirildi.

Sistem özellikleri bakımından aslında çok fazla birşey istemiyor. 2.5 ghz çift çekirdekli işlemci, 4GB RAM, Dx11 destekli ekran kartı, 2 GB’lık depolama alanı. Windows haricinde MAcOSX ile de desteklemekte. Linux dağıtımları içinde çıkaracaklarını umuyorum. Ayrıca Xbox One için de mevcut durumda.

19.02.2017 tarihi için oyun Steam platformunda %50 indirimli durumda ve 12 TL’ye satılmakta.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •