Total War serileri

öncelikle m.ö 250den başlayıp isa’nın doğuşuna kadar yaklaşık 300 yıllık bir süreci işleyen bir tarih olan roma imparatorluğun’da oynamanızı tavsiye ederim. tarihsel akışı aynen yaşamak açısından öncelikle pc’nize modsuz ve sade bir şekilde rome total war’u kurun ve büyük roma imparatorunun tarihte at koşturmasına tanıklık edin.

sonrasında tercihen rome total war realism, roma surrectum veyahut europa barbarorum modlarından birini kurarak tarihte ki yolculuğunuza devam edin. bu modlar ayrı bir oyun olmayıp sadece rome total war’un üzerine yapılan yamalardır. burada tercih size kalmış. ben yeterince julies cesar moduna girdim ve almanların atası olan germenleri, fransızların ecdatları olan gaulleri(asterix ve obirix’te ki galyalılar) yeterince kılınçtan geçirdim diyorsanız eğer bizzat kendi ellerinizle imparatorluk haline getirdiğiniz roma’nın bu sefer köküne kibrit suyu çakmak için barbarlarla bir olup barbar invasionına ve barbar akınlarına geçiş yapabilirsiniz.

rome total war’dan sonra barbar invasion paketini yükleyip oynayın. barbar invasion ise m.s. 363 ve m.s. 476 yılında geçer. size bir sürpriz; ilk oyunda türkler yoktu ama bu sefer oyunumuzda hunlar bulunmaktadır. oyun, roma imparatorluğu’nun batı ve doğu olarak ikiye ayrıldığı vakitlerde geçiyor. ister doğu roma ister batı romayı seçerek romayı tekrar imparatorluk haline getirip şaşalı dönemine döndürürsünüz ya da ben geçmişimizden insanları oynayacağım derseniz eğer hunlar tam size göre olacaktır. kısa bir not: hunlar oyunda toprak sahibi olarak başlamıyor. göçebe oldukları için istediğiniz yere yerleşmek sizin elinizde.

artık orta çağ öncesi tarihlerde fransızların gaul, almanların germen olduğu ve vandallar, kartacalar, makedonyalılar, trakyalılar ve daçyalılar gibi ülkelerden artık günümüze yakın bir şekilde polonya, fransa, bizanslılar, venedikliler ve ispanyollarla oynamanızın vakti geldi. şimdi ise pc’nize mediveal total war 2’yü kurmanız gerekiyor. oyun 1080 ve 1530 yıllarını kapsar. rome total war ve barbar invasion’da pek işimize yaramayan dinler ve din adamları bu oyunda tersine savaşlarımızın amacıdır. rome total war’dayken senatonun oturduğu roma da bu sefer papa oturmaktadır. ortaçağ savaşları, katolik, ortodoks ve müslüman çekişmeleri haçlı seferleri ve cihat çağrıları vardır. ayrıca 13. ve 16.yy arasında olmuş olan 1220’lerde başlayacak olan moğol istilası sonrasında timur ziyaretleriyle tadından yenmez bir savaş ve rekabet ortamı vardır.

toparlayacak olursam eğer kronolojik sıraya göre oynamak isterseniz eğer;
(bkz: rome total war)
(bkz: rome total war realism)
(bkz: barbar invasion)
(bkz: medieval 2 total war)
(bkz: medieval 2 total war kingdoms)

Sjackson