Ultimate Survival

bear grylls lakaplı ve lakabının hakkını sonuna kadar hak eden ayıoğlu ayının sunduğu bir programdır. discovery channel’da hergün eski bölümleri yayınlanıyor.

ayımız her bölümünde farklı olarak kah alaskanın buzullarından, sahra çölüne, kah balta girmemiş ormanlardan, alp dağlarına ve hatta büyük kanyona kadar yerküre üzerinde en zor şartlarda zorda kalmış insanların kurtulma senaryolarını oynuyor. her defasında da bu inanılmaz kaçışları sanki sabah 8 akşam 5 mesaili bir işte çalışıyor gibi yapıyor. mazlum ayımızı her defasında helikopterle aşşağıya atıyorlar ve akşam olunca geri dönüyor.

her ne kadar bu programın fake olduğu ve kurgudn ibaret olduğu iddaa edilsede bu doğrudur. sonuçta prof. yardım ve kameramanlarda bu adamı gittiği her yerden takip ederler. gece olup kameralar kapanınca ister akşam yemeğinde barbekü yesin ve gece otelde kalsın orası beni ilgilendirmez ama kamera önünde adamın yaptıkları takdire şayandır.

buraya dikkat, eğer hassas mideniz varsa bu programı izlemeyin. çünkü grylls bear’ın canlı canlı yediği şeylerde sınırı yok. kurbağa, yılan, larva, böcek, fare, akrep, yengeç, koç billuru, keçi gözü, kum böceği, kurtçuk, solucan gibi şeyler grylls açısından sıradan kalıyor. bu adam bir yılanın derisini soyup içine kendi sidiğini koyup içtiğini, fil tezeğinin suyunu sıkarak içtiğini, kendi terini içtiğini, ölmüş bir devenin midesinde öğüttüğü besinin suyunu içtiğini söylesem. kaktüs, ağaçlar ve canlı canlı ne kadar börtü böcek, hayvan yemesi neyse de bir tek kendi dışkısını yemediği kalmıştı ki onu bile yapabileceğinden en ufak bir şüphem yok.

bear grylls için yakınacağım tek konu yılandan, larva hatta kurtçuklara kadar ne yediyse onların çok proteinli olduğunu söylemesidir. sen çakıl taşını -bildiğimiz taş yani- öğütüp yedin be adam o taşta da mı yüksek protein var yeme beni.