Üniversite Bölüm Tercihleri 2015

2015-universite-tercihleri-en-iyi-bolumlerÜniversiteye giriş sistemi yıllardır değişemedi. Eskiden tek oturumda 3 saatte geleceğini belirleniyordu, şimdilerde ise bir kaç oturumdan oluşan sınavlar dizisi ile gençlerin gelecekleri belirleniyor. Ama istatistiklere bakılacak olunursa son 5 yıldır üniversite sınavlarına girenler daha öncekilere göre şanslı görünüyor çünkü son 6 7 yıldır üniversitelerde ve bölümlerde sürekli bir artış söz konusu ve buna paralel de açıkta kalan kişi sayısı azalmış durumda. Ancak iş üniversiteye girmek ve hatta okulu bitirmekle yetmiyor.
Üniversiteler de kontenjanların artması gençlerin okuması çok güzel fakat bu gençlerin istihdam edebilirliği çok önemli. Şuan görünen tablo pek iç açıcı gözükmüyor. Milyonlarca üniversite mezunu işsiz mevcutken bir de bu kadar öğrencinin bir kaç sene içinde mezun olacağı düşünülürse durum hiç iç açıcı gözükmüyor.

Peki her sektör için bu durum geçerli mi? Elbette değil. Özellikle sağlık sektöründe açık çok büyük. İktisadi ve idari bölümler ve bazı fen bölümleri ise tıkanmış durumda.
Tavsiyem eğer ki okuldan sonra iş sorunu yaşamak istemiyorsanız ve seveceğiniz bir iş olacaksa sağlık sektörüne yönelik bölümleri tercih etmenizde yarar var. Sağlık bölümlerinden illa ki 4 yıllık bir bölüm değil meslek yüksekokulu bile okusanız okul bitiminden sonra iş bulamamanız zor olacaktır. Yurtdışında kariyerine devam ettirmek isteyenler içinde yine sağlık sektörü oldukça önemli gözükmekte. Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi göçmen alan ülkelerin de genelde tercihlerinin sağlıkçı olduğu görülmekte.
Üniversite seçimlerinizi yaparken hangisi olursa olsu okuyayım diplomam olsun mantığı yerine bir kaç yıl sonra yer almak istediğiniz yeri planlayarak yapmanızda çok büyük bir fayda var. Ne olursa okuyayım mantığı ile üniversite okuyan insanların üniversite bittikten sonra sudan çıkmış balık gibi oldukları görülmekte. İlgi alanlarınızı iyi tespit edip var olmak istediğiniz konumları harmanlayarak geleceğinizdeki kariyer planlamanızı yapmanızda fayda var.