Uzak mesafe ilişkisi

telefonu kapattıktan sonra içime büyük bir sıkıntı çökmüştü. teklif reddedemiyeceğim güzellikteydi. hem kredinin geri ödemesi için para lazımdı, hem de koskoca yazı ağustos böceği misali yayarak geçiremezdim. biliyordum uzak mesafe ilişkisi hiç mi hiç kolay değildi ve bu kararımı ona söyleyeceğim zaman vereceği tepkiyi kestirebiliyordum. ama gel gör ki ”bu şehirden gidicek olmamın” itirafını kendi iç benliğime bile daha edememişken ona karşı kelimeleri dillendiremiyordum.

zor bir seçim öncesi, kararsız kaldığım konuyu boşbir sayfaya artı ve eksi özellikleri diyerek çizgi çizer ve iyileriyle kötüleriyle yazardım. ama bu sefer bunu yapmak içimden gelmiyordu çünkü biliyordum sayfanın sol tarafındaki eksilere hep ”ondan” ayrılacak olmanın dezavantaj ve üzüntüsünğ yazacaktım ve artılara karalayacak pek bir olumlu yan göremiyordum. biraz pollyanna kafasıyla düşünüp bu hikayede ki olumlu bir yan aramaya çalıştım. ”yaz gelince ayrı şehirlere giderek kısa bir süreliğine ayrılan ve uzak mesafe ilişkisini mecburiyetten yaşamak zorunda kalan tek çift biz değiliz ki hem koskoca üniversitede bile yaz gelince kimi istanbula, kimisi aydına giden ve yaz boyunca görüşemeyen nice sevgililer var bu olayı o kadar da melankoliye bağlamamalıyım adlı tezimi kendi vicdanıma confirme ettirmeye çalışırken buluyordum kendimi.

onun hayatıma girmesiyle ben baya bir değişmiştim. geçen sene olsaydı iş teklifini alır almaz sırtıma çantayı geçirir akşamına ilk otobüsle giderdim ama bu yaz öyle değildi, olamazdı. bir gözüm gitse diğerinin buraya bakacağı, bir ayağım ayrılsa bir diğerinin sınırı geçemeyeceği, beni buraya bağlayan birileri vardı. çok kararsızdım. yılın bu zamanları yollar hep beni çağırırdı ve bende yolların o çağrısına kulak asamazdım, düşerdim yollara ama bu defa, sadece bir defa yolların çağrısını duymamaya çalışıp ellerimle kulaklarımı kapatmak istiyordum.

Sjackson