Yeni Başlayanlar İçin Ege Üniversitesi – OturanBilge – Güncel Blog Sitesi

Yeni Başlayanlar İçin Ege Üniversitesi

öğrencilik açısından ege üniversitesi ve izmir şanslı bir tercihtir. egede ki 4-5 yıllık üniversite hayatınız boyunca yaşayacağınız olaylar hep aynıdır. yeni başlayanlar için egeyi tanıtmak gerekir ise barınma, karşı cins ilişkileri, ortam, yeme içme, cafeler, lojistik yerler, ulaşım olarak gruplamak daha iyi olur.

öncelikle barınma sorunu nasıl çözülmelidir? yeni gelenlerin %90 lık kısmı ya kyk ya da öğrenci köyüne taşınıyor. burada kyk daha avantajlı çünkü kız erkek yurdu karışıktır. ilk sene kyk da kalırsanız hem eve çıkacağın arkadaşları orda belirlersin hem de en güzel ortam orda yapılır çünkü kız erkek yurdu karışıktır. 2. sene küçük parkta cafeler caddesine yakın eve çıkılır. amaç tabi ki ortama daha yakın olmaktır. 3. sene yavaş yavaş küçük parktan kaçılır ve özkanlara doğru köprünün orda eve çıkılır. son sene de artık yaşayacağınızı yaşamış, unu eleyip ipi asmış bir vaziyette mümkün mertebede en uzak yere konuşlanmak isterseniz ki buda evka-3 ün yukarılarına doğru olur.

gönül işlerine gelirsek eğer konuya öncelikle kızlar açısından bakalım. ilk günlerde ve haftalarda her gün yeni bir teklif gelir. hemen ilk gelen teklife evet demeyin. nasıl olsa siz kızsınız. bir bokun etrafında bile ne kadar sinek pervane oluyor değil mi? ince eleyip sık dokuyabilirsiniz eğer ki uzun süreli bir ilişki anlayışınız var ise. burada kızları ayıracağım. bu söylediklerim ortam kızları için geçerli değildir. öyle kızlarımız için nasıl olsa onlar sizi bulurlar merak etmeyin erkeksiz kalmazsınız. yok ben derslerime bakarım uğraşamam aşk işleriyle 4 sene paşa paşa okur giderimcilerdenseniz eğer merak etmeyin murphy kanunları (how i met your motherin 5. sezonunun 10. bölümünde bu konuya değinilmişti) sayesinde siz ne kadar inkarda etseniz ya 2. ya da 3. senesinde birisini bulacaksınız. bu tarz düşüncede olan kız arkadaşlarım var. siz android değilsiniz mutlaka bir gün aşık olacaksınız diyorum ve erkekler konusuna geçiyorum. ilk günde çok göze batmamaya dikkat edin. ilk gün bol bol gözlem yapın, gözünüze hoş gelen kızları belirleyin ve onların isimleriyle kaldıkları yeri öğrenin yeter. hemen ceylan sürüsüne saldıran aç aslan gibi davranıp önünü gelene teklif etmeyin. merak etmeyin en geç 2 hafta süreniz var. bu süre zarfı içinde nokta atışı yapmaya çalışın ve gözünüze kestirdiğiniz kızlara teklifi yapın. biri kabul etmezse diğerine geçin. yalnız verdiğim süre önemlidir çünkü bu sürede sevgili buldunuz buldunuz yoksa kapanın elinde kalıyor. sonra ağlamayın benim neden sevgilim yok diye.

ortam işlerine gelirsek eğer üniversitenin en güzel yılları hazırlıkta yaşanıyor. bunun bilincinde olun ve muafiyet sınavında bilerek kalın derim ben. bölüme direk 1. sınıftan başlarsanız hem dersleriniz sizi kasar hem de uzaydan inmiş ufo gibi afallarsanız çevrenize. en güzel ortamı size kyk sağlar ondan sonrada hazırlık sınıfınız gelir zaten. hazırlıkta her dönem sınıflar karmalaştırıldığı için sık sık yeni ortama girerek yeni kişiler tanırsınız. sosyalleşmenin dibine vurmak içinde yeni açılan grupların standında bir gününüzü harcamalı ve fotoğrafçılık, efot, tiyatro, bisiklet veya modern danslara gitmenizi tavsiye ederim.

yemek-içmek konusuna gelirsek eğer yurtta kalıyorsanız yemek sorununuzu oradan halledebilirsiniz. yurt dışında tavsiyem okulun yemekhanelerine üye olmamanız. okulun 5-6 tane yemekhanesi olmasına rağmen öğle arasında o yemekhanenin önündeki kuyrukları görünce bana hak verirsiniz. öğle yemeği için yurdun karşısında mühendislik cafe var. işi bilen deneyimli arkadaşlar öğle yemeğini her zaman orda yer. hem çok ucuzdur hemde doyurucu menüleri vardır. e- cafe de 6 tlye patates kızartması ve parça pizza fiyatına orda 2 veya 3 menü alabilirsiniz. küçük parkta da üniversite 2 cafede bir diğer alternatiftir.

kampüsteki en güzel cafeler ise e-cafe, grand, one ve daisy cafedir. hazırlıkta zaten ziraat cafe sizin bir nevi sosyal ağınız olacak.. kampüsün en popüler ve gözde cafelerinin başında e-cafe geliyor. e-cafe kampüsün merkezidir desem yanılmış olmam. yalnız e-cafe için bir not. öğle aralarında oturacak yer bulamazsınız. aradan 1-2 saat önce bir tanıdığınıza söyleyin orda yer kapsın size. bir diğer popüler cafeler ise e cafenin karşısında ki grand ve havuzun hemen yanında bulunun one cafe gelir. bu iki tür cafeye takılan tipler biraz daha burjuvazidir. benim en çok sevdiğim cafelerin başında daisy cafe gelir. konser alanının hemen yanındadır. burada biraz daha nezih ortam vardır. genelde iletişim ve edebiyatta okuyanlar takılır bu cafeye. son olarak da en meşhur cafelerden biride yeşil köşktür. o kampüsün çok uzağında kalır ve genelde konservatuardakiler takılır. yeşil köşke gece arkadaş ortamıyla gidin derim. öğle saatlerinde pek bir havası yok.

lojistik yerler ise çarşıda toplanmıştır. yurdun önünden başlayarak havuza kadar uzanan yola öğrenci çarşısı denir. çarşının başında yurtkur, karşısında mühendislik cafe, 525’in yurt durağı, ptt ve bankamatikler bulunur. çarşının başında aradığınız bankamatik yoksa kipa ya bakın derim. birkaç bankamatikte orda bulunur. ayrıca çarşının içinde kamil koç yazahanesi, turan ve nike mağazası, kırtasiye, e cafenin hemen yanında kuru temizlemeci, fotoğrafçı ve bakkal bulunur. gün içinde çarşıdan en az 1 kere geçmenizi öneririm çünkü bir nevi haber merkezi gibidir. tv programlarına geziler, çeşme, şirince, çanakkale gezileri, çeşitli parti haberleri ve tüm duyurular çarşının yolundaki direklere asılır. tüm bilgileri orda görebilirsiniz. ayrıca e cafenin önünde her gün çeşitli standlar kurulur. sabah saatlerinde çarşının orda ki banklara bağdaş kurarak oturup elimde çay kahveyle geleni geçeni izlemek çok zevkli oluyor tavsiye ederim.

son olarak da ulaşımı anlatalım. küçük parka gitmek isterseniz 2 seçeneğiniz vardır. ya tabanvayla yürürsünüz ya da 525’e binersiniz ki zurnanın zırt dediği yer 525 oluyor. öğrenci kartınızı göstererek binilen bu otobüsler badavadır. size 525’i anlatamam onu yaşamanız lazım. şuradan bakabilirsiniz 525

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: