Zorunlu İngilizce Dersleri Kaldırılmalıdır! – OturanBilge – Güncel Blog Sitesi

Zorunlu İngilizce Dersleri Kaldırılmalıdır!

karamanoglumehmetbeyÇağımızın veba gibi hastalıklarından biri şüphesiz ki dilimizin yozlaşmaya yozlaştırılmaya çalışması. Biz TÜRK üz ülkemizin adı Türkiye Cumhuriyeti bayrağımız TÜRK bayrağı dilimiz de en eski kadim dillerinden gelen Türkçedir! Bugün Türkçeye ilişmiş iğrenti getiren fransızca, arapça ve farsça kelimeler mevcuttur ama bunlar zamanla temizlenebilir ve temizlenecektir! Ama daha büyük tehlike ingilizce denen yapay dilin varlığıdır. Ekonomik olarak güçlü konumda olan abd ve ingiltere küreselleşen dünya ya dünya dili ingilizcedir saçmalığını beyinlere aşılamaya çalışmakta ve zehirlemektedir! İngilizce bir dünya dili değildir. Üzerinden uğraş veren çok kişi olduğu için evet gelişmiştir. Ama üstün bir dil değildir.

Ülkemizde ki en büyük sorunlardan biri ingilizcenin dilimize verdiği zararlardır. Dükkan isimleri, günlük yaşantıda kullanılan eşyaya verilen isimler ile, hızlı yazım araçlarında sosyal medya da iletişim kurarken sinsice dilimizin yozlaşmasına neden olmaktadır!

Tüm bunların yanı sıra en büyük tehlike okullarımızda yaşanmaktadır! Küçük yeni gelişen beyinlere sanki üstün bir dilmiş gibi ya da dil sahipleri süper üstünmüş gibi biz onlara onların dillerini ZORUNLU şekilde öğretir olduk! Türkiye Cumhuriyeti Devletine bağlı okullarda ZORUNLU şekilde ingilizce dersi öğretilmeye çalışılması tamamiyle vatan hainliğinden başka bir şey değildir.Bu bizim çağdaş olmamızı göstermez bizim tamamiyle ingiltere ya da amerika sömürgesi olduğumuzun resmi kanıtıdır! Tam bir utanç örneğidir. Sorumluları bu uygulamaları başlatan yönetim liderleri vatan hainliği suçları ile Yüce Divan da yargılanmalıdır. Bu uygulamayı getiren yöneticiler öldülerse bile bu kişilerin mezarları bile yok edilmelidir! Bunlar amerikaya ingiltereye, küresel sermaye şirketlerine hizmet eden finocuklardan başka bir şey değildirler!

Daha minicik ilk öğretimdeilere, ortaokulda ve lisede yıllarca çocuklara zorunlu olarak ingilizce okutulması engellenmelidir. Bilim yuvası olan üniversitelerde ise durumlar daha da vahimleşmektedir! Zorunlu olarak tüm dersler ingilizce yaptırılmakta ve kendi dilinde olmayan bir eğitim verilmektedir. Bu tamamı ile kabul edilemez! Üniversiteler madem bu ülkenin sınırları içerisindedir. O zaman bu ülkenin dili ile eğitim yapmak zorundadırlar.

Dil öğrenilmesin tamamen karşıyım demiyorum ama ülkenin resmi dili ne ise eğitim, bilim yuvalarında resmi dilde eğitim yapılmalıdır! İlkokul, lise ve üniversite de diğer dillerin eğitimi elbette verilebilir. Sadece ingilizce değil, almanca, fransızca, rusça, italyanca, arapça, farsça, korece, japonca vb. Ama tüm yabancı diller sadece seçmeli ders olarak verilmelidir! Bir başka dil katiyen zorunlu ders olarak dayatılmamalı ve dayatılamaz.

Bugün Ota Asya Türk Cumhuriyetlerinde de de benzer durumlar var. Orada da uzun süre Sovyet etkisinden kaldıkları için bugün okullarında zorunlu rusça dersleri veriliyor ama hata olduklarının farkındalar. Kademeli olarak zorunlu rusça derslerini kaldırmaya başladılar. Ve programa göre tamamen kaldıracaklar.

Selçuklu zamanında devlette arapça edebiyatta farsça kullanıldığı için durumdan rahatsız olan Karamanoğlu Mehmet Bey çıkıp halka şu şekilde seslenmişti;

“Şimden gerü hiç gimesne divanda, dergahda, bergahda ve dahı her yerde Türk dilinden özge söz söylemeye.”

Günümüz Türkçesi ile “Bugünden sonra hiç kimse divanda, dergahta, bergahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dilde söz söylemesin.” 13 Mayıs 1277

O yüzden yeniden diyoruz, sokakta, okulda, üniversitede, mecliste, meydanlarda Türkçeden başka söz söylenmesin!

One thought on “Zorunlu İngilizce Dersleri Kaldırılmalıdır!

  1. Çok doğru, din dersi bile seçmeli hale getirilebiliyorsa ingilizce de getirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: