Beyaz Saray Düştü

Ben sadece insanoğlunun tek yumurta ikizleri olur sanıyordum ama meğerse filmlerin de ikizleri olabiliyormuş. White House Down muadili Olympus Has Fallen’la aynı senaryoyu paylaşan bir film. İki film arasında ki 7 farkı bulun derseniz eğer filmin son yarım saatine kadar bir fark var diyemem.

Wil Smith’li Independence Day filminden beri severek takip ettiğim Roland Emmerich bu filminde de Amerika’yı eksene oturtup önceden uçakla uzaylı kovalayan başkanı bu sefer de ayaklarında ”jordan” marka ayakkabı ve elinde roketatarla terörist kovalatırken görüyoruz. White House Down burada akıllı bir hamle yaparak muaidili Olympos Has Fallen’ın aksine siyahi başkan koyarak daha fazla Obama tadı yakalıyor ve bu da seyircinin damağında ister istemez daha çok film tadı bırakıyor.

Genel manada bu filme ne olmuş ne de olmamış diyebiliyorum. Öncelikle neden olmamış derseniz; filmde hiçbir alt metinle seyirciye yedirilmeyen küçük kızın bu Beyaz Saray fanlığı nereden geliyor bilemiyoruz ve bu bilemediğimiz konu çok sığ kalarak bizi gerçekçilik hissiyatından uzaklaştırıyor. Bir diğer olmamışlık ki bu insanın gözünü daha çok tırmalıyor. Başkanları spor ayakkabı ve elinde roketatarla havluda terörist kovalarken hemen 2 metre önünde tanklarla bekleyen ordu hiçbir şey yapmayarak olayı izliyor. Bu ve buna benzer mantık hatalarını Olympos Has Fallen’de göremiyorsunuz ve bu da filmimimizin seyir zevkini düşürüyor. Bu açıdan puanım 10/5. Hoş her iki filmde de ortaya bir şaheser koyamamakla beraber Olympos Has Fallen’ın Ac-130’lu uçak sahnelerini alıp bu filmde de bir kaç sahneyi montajlasanız işte o zaman ortaya biraz daha güzel film çıkabilirdi belki. Sonuç olarak iki çeyreklik filmi toplasanız ikisi ancak bir film edebiliyor. Bu da bizi şu sonuca götürüyor ki 1-2 sene sonra televizyonda çıktığında güzelce izleyebilirsiniz ama bu filmi 2.defa izleme hissiyatı yaşamayacaksınız.

Son olarak bir eleştirim bu ve %90’lık Amerikan filmlerini ”Amerikan propagandası yapıyor yeaa” diyenlere olacak. Bre arkadaş bu film ABD yapımı, film Amerikalıların yönetim merkezi Beyaz Saray’da geçiyor ve filmin seyirci kitlesi orta sınıf Abd izleyicisi. Ne olacaktı adamlar bu filmde Amerikan bayrağı sallamak yerine Niğde’nin veya Şebinkarahisar’ın mı propagandasını yapacaktı? Hatta ben son zamanlarda ki Amerikan filmlerinde göremediğim kadar becereksiz ve üstün bir yeteneği olmayan bir Amerikan başkanı profili izledim. Bu açıdan sizin 1/2 diye gördüğünüz şeyin aksine yönetmen 4*4 becereksiz bir başkan profili yansıtmış diğer filmlerin aksine.

Sjackson

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •