The Cabin in the Woods: Dehşet Kabini

Bu film insana ”korku filmleri” liginde jübile yaptırır! Dehşet Kabini filmini izledikten sonra korku filmlerine bakış açınız tamamen değişecektir ve tüm bu filmlerle kara komedi tarzında dalga geçen Dehşet Kabini filmi tam bir matruşka oyuncağı gibidir.

Korku filminizi nasıl alırdınız? 13. Cuma tarzı Jason’la mı? Zombilerle mi? Dev piton yılanıyla mı? The Ring tarzı küçük kızlarla mı? Yoksa Testere ve Küp tarzı adamlarla mı? Filmimiz 2000. kez olduğu gibi 2001. kez daha 5 yakın arkadaşın ormanda ki bir eve hafta sonu tatili yapmaya gitmesiyle slasher bir şekilde başlıyor.

Film -konusunu ve fragmanını önceden görmemişler için- kartalın tünelin sağ tarafına uçtuğunda oluşan elektrik akımıyla birlikte başka bir boyuta da geçiyor. Korku sinemasının slasher alt türüne ait klişelerini kör göze parmak sokarak klişeleştiren film ve bilim kurgu sularında yüzen diğer hikayesini de klişeleştiren; sadece popüler kültürün alt metinlerinden beslenen başarılı bir klişeyle dalga geçen film olmuş. Bu filmin son 30 dakikası, her korku filmi hayranının rüyasıdır. O nasıl muazzam bir son 30 dakikadır. En etkileyici sahnesi de arkadaşlarını kurtarmak için gaza gelen kahraman gencin gazlı bir şarkı eşliğindeki performansıydı. Bu ölüm sahnesi sinema tarihinin en etkileyici ölüm sahnesinden biri olmuştur!

Son olarak, biz sırayla ölmeli gençlik filmlerinden değiliz, derdimiz başka diye yola çıkan ve vadedildiği gibi farklılık sunan bir gerilim filmi olmuş. Efsanelere ve mitolojiye dayanan bir altyapıyla bilinen tüm korku filmi karakterleri ve klişelerini ortaya dökmüşler. Senaristler için yazması keyifli olmuştur. Güldürmeli mi yoksa korkutmalı diye yönetmenin dilemması yok ortada. Amaç sadece eğlenceye yönelik. Sonu da insanı ters köşeye yatırıyor. Mükemmel bir film değil ama bu filminde izlenmesi gerekir.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •