Cennetin Krallığı

Öncelikle gemici mantığıyla Titanik’i izleyip o gemi öyle batmaz diyenler olduğu gibi bu filmi de vakanüvis mantığıyla izleyip o aslında öyle değildi diyenler var. Sinema seyircisi aynı hatayı Fetih 1453’de de yaptı. Evet doğrudur gerçekte Ulubatlı Hasan ile Fatih Sultan Mehmet filmde ki gibi kanki değildir. Biri o dönemki Osmanlı padişahı diğeri ise basit bir Yeniçeri ağası idi. Olay filmi geniş kitlelere yayıp herkese sevdirmekten geçiyor. Hal böyle olunca da araya illa ki gönül işleri ve kahramanlaştırılan figürler çıkıyor. Yoksa bu film salt gerçekliği sunmak isteseydi eğer filmi beyaz perde de değil Discovery Channel’de izlerdik. Şunu da belirteyim ki bu filmde ki olayların %90’ı doğrudur. %10’luk hatalı kısmı ben size açıklayayım.

-Gerçekte Sybilla filmdekinin tam tersine kocası Guy de Lusignan’a çok aşıktı. ıv. Baldwin ölmesine yakın Guy’ı varisi ilan etmişti ama Guy de Lusignan biraz pasif kalınca yerine Raymond’ı (filmde Jeremy Irons’ın oynadığı Teberius) kral naibi yaptı. Kocasına aşık Sybilla’da abisine baskı yaparak tahta kocasını tekrar geçirdi. Filmde ki Sybilla-Balian aşkı ise pazarlama taktiği olarak Amerikan genç kızlarına Orlando Bloom’u pazarlamaktır. Sırf gişe baskısı nedeniyle ve Hollywood filmlerinde aşk teması eksik olamayacağına göre böyle bir yol izlediler.

-Gerçekle filmde ayrılan bir başka konu ise üstte yazdığım bilgiye paralel olarak Sybilla Fransa’ya hiç gitmemişti. Yani Balian-Sybilla aşkı gerçekte yoktu.

-Gerçekte Balian’da orduyla birlikte savaştaydı ama Selahaddin’nin ordusunun elinden son anda kaçıp Kudüs’e döndü ve kaleyi öyle savundu.

-Arap süvari ve Balian’ın ilk karşılaşma anında ve sonrasında ikisi arasında gelişen olaylarda ise filme göre kankilik müessesinden dolayı Arap Balian’ın canını bağışladı ama gerçekte ise Balian soylu bir lord olduğu için fidye karşılığında Selahaddin Balian’ı özgür bıraktı.

Kudüs’e gece başlayan saldırı da zifiri karanlıkta sırasıyla beliren mancınıklar ve alev topları, 2 ordunun Kerak kalesi önünde gözükmesiyle oluşan görsel şölen ve artan adrenalin, yıllarca kitapta okunulan turan taktiği nasıl olurmuşun canlı kanlı örneği…bu filmi izleyince insan sanki tarihe canlı tanıklık etmiş gibi hissediyor. Chatillon’un savaş çıkarma çabaları, Selahaddin’in kızkardeşinin öldürülüşü, Selahaddin’in savaştan sonra Chatillon’u öldürme sahnesi gibi bir çok ayrıntıyı görünce sanki gerçekte oradaymış gibi tarihe canlı tanıklık ediyorsunuz. Bu filmi ne yapın edin 3 saatlik director cut versiyonunu izleyin.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •