cadı arşivleri | OturanBilge - Güncel Blog Sitesi İçeriğe geç →

Etiket: cadı

Centurion

tarihi severim. tarihi sevmem dolayısıyla savaş ve tarih filmlerini ayrı bir severim. antik çağda ki kartaca ve roma tarihinden tut 2.dünya savaşına kadar yelpazem geniştir. centurion filmi de, olaya esas konu olan bu 9. lejyon hikayesi hakkında izlediğim 2. film oldu diğeri için (bkz: the last legion). ama the last legion izledikten sonra kurduğum bundan daha kötü bir film olamaz lafımı güzelce ağzıma tıktı centurion.

açılış sahnesinde karlar üstünde koşan bir adam filmin gidişatı hakkında ufakta olsa beni heyecanlandırmıştı. belki bunda görüntü yönetmeni ve filmin yapımcısının filmin açılış sahnesinde kullandığı yüzüklerin efendisi iki kule’den esinlenme tepeden geçişlerle dağ manzaraları ve oyuncularının adını yazdığı stilin rengi bile bana yüzüklerin efendisini anımsattı. bunu yadırgamadım başta. eğer o filmin bir kopyasını bile izleyecek olsaydım bu bile yeterdi bana ama olmadı. açılışta karlar üstünde koşan adam film boyunca koşmaya devam etti ve bu koşma muhabbeti başta olmak üzere nice konu mantıksız bir temele oturtularak filmin tüm kolonları çöktü. filmin havada kalan soruları için;

Yorum Bırak

Insidious

insidious adıyla başlayan filmin ortalarına doğru the last exorcism ve the exorcism emily rose’a kayan, ondan sonra hayalet avcıları’na ve son yarım saatte de beter böcek’e benzeyen ve olacak o kadar skeçleri gibi biten bir film. olmamış otur sıfır. bir yandan hollywood’a ve senaristlere de hak vermeye çalışıyorum. yıllardan beridir hep aynı exorcism, freedy ve jason gibi olağandışı varlıklar, testere ve texas katliamı gibi gore üçgeninde gidip geliyor korku filmi denilen olay. adamlarda haklı. seyirci artık yeni bir şey görmek istiyor ve adamlarda bu talebi karşılamak istiyorlar ama bu film gibi de yaratıcılık bazen elde patlayabiliyor.

Yorum Bırak

The Shrine

genç kızımız işinde hırslı olan ve kariyeri uğruna insiyatif kullanarak patronunun verdiği emirleri yerine getirmeyecek kadar gözü kara bir gazetecidir. amerikadan kalkıp avrupaya -nedensen bana karpatlar ve romanya gibi gothic gelen- polonya da kaybolan turistlerin esrarını çözmek için gelirler. burada ki yerli halk tarafından pekte hoş karşılanmazlar. ölen genç adamın günlüğünde yazdığı notları ve beliren sisin esrarını çözmek için gıdım gıdım ormanın derinliklerine doğru giderlerken yerliler tarafından durdurulurlar.

Yorum Bırak