Fatih Dizisi

Hah dedim galiba bu sefer olacak bu iş. Yüksek tarih hobim yüzünden elimde tuz ile her hıyar diyene koşmaktan yorulmuştum çünkü. Cennetin Krallığı filminden beri şöyle adam gibi tarih filmi ve dizisi izleyemiyordum. Bu tutkumu Game Of Thrones karşılıyordu fakat o da tatile girmişti. Fatih’in dizisini izlemek için yıllardan sonra ilk defa tv karşısına geçmiştim çünkü filmini beğenmiştim. Ama o da ne? Dakika daha 1 iken golü yemiş ve çakma bir Game Of Thrones jeneriğiyle karşılaşmıştım. Olsun dedim eğer o dizi kadar kaliteli yapacaklarsa varsın ondan esinlensinler ama Gamze Özçelik’in de birebir Cersei Lannister olduğunu görünce seyir zevkim iyice düşüyordu. Fatih’i oynayan elemanın da filmdekinin aksine başka biri olduğunu görünce kalemde gördüğüm gol sayısı 2’ye çıkmıştı. En son Fatih’i zehirlemeye çalışan hatunun (Başak Parlak) yakalandıktan sonra Gamze Özçelik’in ”adam pisliğin teki çıktı Rıza Baba” repliği ağzından dökülecek sandım. Ondan sonrasında da diziye puanımı verip yarısında salonu terkettim (bu repliği hep kullanmak istemişimdir).

Peki dizi de neler hatalıydı?

-Bir kere Mehmet Akif Alakurt hiç ama hiç olmamış. Gerek tip olarak gerek rol olarak son derece yanlış bir tercih yapılmış. Fatih ile bağdaştıramadım. Çok alakasız olmuş. Ayrıca çok ruhsuz oynuyor. Bu rolü kaldıramayacağını daha ilk bölümden kanıtladı bana göre.

-Teknik bir sorun olarak belki ileride düzeltilir ama seslerde ciddi bir sorun vardı. Kumandayla bir açıp bir kapatmaktan volume tuşunu aşındırdım.

-Dalgasına çekilen Kahpe Bizans filmi bundan daha ciddi Osmanlı’yı tasvir ediyordu.

-İstanbul’u fetheden adamın dizisini yapıyorsun ama fetihle ilgili tek bir söylev yok.

-Dekorlar, kostümler, diyaloglar, ışıklar, başrol oyuncusu dahil tüm cast berbat özellikle o sarayda peltek peltek konuşan adamı çok mu aradınız ey ademoğlu?

-Türkiye cinsel açlığın Afrikası olduğu için sanırım ülke olarak aklımız fikrimiz haremde maremde. İnsana destur derler daha ilk böümde hele ki Fatih Sultan Mehmet döneminde ne taht kavgası ne entrikası ey Romalılar. Kanunname-i Ali Osman’la kardeş katlini yasalaştıran adamın devrinde öyle saray entrikası olmadı. Siz tarihi devirlerde çok yanlış gelmişsiniz. Bu saray entrikalarının olduğu en güzel dönemler duraklama ve gerileme dönemleridir. Bakın yıkılma bile demiyorum. Senariste bir kıyak geçeyim; Genç Osman mesela ilk defa saray ve harem dışından evlenmişti. Neden? Saray kadınlarının entrikalarını sona erdirmek için. Zaten Yeniçeri’leri kaldıracağını eşine söyledikten sonra öldürüldü. Olayın zaman aralığını anlayabildiniz mi? Gidip de Fatih zamanında karı-kız kavgası izletmeyin insanlara ayıptır.

-Vitaminsiz kalmış o Yeniçeri’lerin hali neydi öyle? Bre tarihsiz kalmış senarist. Pençik sisteminde devşirilen Yeniçeri denilen o adamlar Hristiyan ailelerinden seçilirdi ve kel, fodul, çelimsizler seçilmezdi. Döşü en kıllılardan boyu 1.80 üzeri olanlar Acemioğlanlar ocağından sonra yapılılar Yeniçeri ocağına akıllı olanlar enderuna gönderildi. Vücudunda en ufak sorunlu çocukları devşirmedikleri gibi babası kel olanları bile devşirmezlerdi. Nerede o gerçek yeniçeriler nerede dizide ki tıfıllar.

-Zaten oyuncu olarak Dağhan Külegeç’i oynatan bir diziden ne kadar başarı ve ciddiyet bekleyebilirsin ki?!

Ne zaman ki çakma olmayan sağlam bir Türk dizisi görürsem (Behzat Ç. hariç) dişimi kıracağım. Bana gene Cnbc-e bana gene Hollywood dizileri. Yapımcı, yönetmen, casting, dekorcu, kostümcü, teknik ekip, hepsini oturtup Game Of Thrones 101 dersinden başlayıp sırasıyla The Tudors, Rome, Spartacus dizilerini sıradan izletmek lazım. Gene Hollywood’un gelip şöyle adam gibi bir Osmanlı dizisini çekmeyi bekliyorum 2013 yılında.

Gamze özçelik'in Cersei Lannister çakması olduğuna inanmayanlar.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •