GSS Prim Borçları Silindi Mi? – OturanBilge – Güncel Blog Sitesi

GSS Prim Borçları Silindi Mi?

gss-prim-borcu-sogulama-silindi-mi

 

İşsiz olanların kabusu olmaya devam eden zorunlu GSS (Genel Sağlık Sigortası) hala kabus olmaya devam ediyor. Dün gece 31 Haziran-1 Temmuzu bağlayan saatlerde prim borcunu sorgulatmaya çalışanların karşısına borç 0TL olarak gözüldü. Sosyal paylaşım sitelerinde bu duruma bir kısmı sevinirken bir kısmı ise bunun altında da birşey vardır diye temkinli yaklaşıyor, sevinemiyordu. Bugün (1 Temmuz) ise turkiye.gov.tr’den GSS prim borcunu sorgulayanlar yeniden borçlarını karşılarında buldu. Tek farkı borçta indirim olmuş olmasıydı. Borçları 0TL olarak gören ve sevinenlerin sevinçleri kursaklarında kaldı haliyle. Hiç ödememiş 25 yaş üstündeki çalışamayanların yaklaşık olarak 10.000 TL gibi bir borcu bulunmakta. Dün geceki 0TL olarak gözükmesinin temel nedeni de sistemin değiştirilmesi ve güncelleme yapılmasıydı. Prim borçları güncellendi ve eşit olarak 49TL ye çekildi.

Seçimlerden önce meydanlarda GSS prim borçlarını sileceğiz diye konuşan iktidar partisine büyük bir kesim inanmıyordu. Haksız da çıkmadılar. Çünkü GSS prim borçlarını sileceğiz diye dolananlar seçildikten sonra sadece 25 yaş altının sileceğiz diye açıklama yaptı ve karar çıkarttı. Tarihte böyle laf cambazlığı ve kandırmaca görülmemiştir. Gerçi bunu çoğu alanda ve hep yapmaktalar.

Devletimizin yapısı sosyal devlet yapısı ama gel gelelim biz o sosyalin “s”‘sini bile görememekteyiz. Devletin sağlığı koşulsuz şartsız ücretsiz olarak sunması gerekirken zorla yurttaşların ceplerindeki olmayan parayı almaya çalışması Muz Cumhuriyetinde bile görülemez. Sağlık konusunda iyileştirmeler yaptık süper oldu diyenler sağlık hizmetini batırdı çökertti haberleri yok. Yurttaşların almadığı bir hizmetten ötürü zorunlu olarak ve hatta çalışmadığı halde dayatmak hırsızlık ve tefecilik gibi birşey olarak görebiliriz.

GSS prim borcu denilen saçmalığın bir an önce son bulması dileğiyle.

 

Kaydet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: