League of Legends Oyunu Denen İllet

League of Legends Oyunu ipuclari kisa tanitimBir kaç arkadaşımın sürekli LOL (League of Legends) oyna baskıları sonrasında başladım bu illet oyuna. FPS, RPG, Strateji tarı oyunları sevip oynayan biri olarak bu oyuna ilk başladığımda bu ne saçma sapan bir oyun dedim. Tek bir harita da sürekli minik cüce öldürüyor bir yandan karşı rakipleri öldürmeye çalışıyorduk. Ama sonraları oyunu kavradıkça oyunun güzelliğini görebildim. Her şey bir stratejiye göre ilerliyordu.

Oynamak isteyenler için biraz açıklama yapalım.

LOL Oyunu Ücretsiz mi?

LOL oyunu tamamen ücretsiz bir oyun. Buraya tıklayarak oyuna üye olup sonra oyunu indirebilirsiniz.

Yükleme uzun sürebilir ayrıca internetten güncelleme dosyalarını yüklemesi de biraz zaman alacaktır.

Level atlamak ne işe yarıyor?

Level tabi ki XP topladıkça atlanıyor. Level atlamak için bol bol maç yapmalısınız. Her maç sonrası yenseniz de yenilseniz de XP gelir. XP nin yanı sıra İtibar Puanı (İP) denen bir puan daha gelir. İtibar Puanının (İP) ne işe yaradığını aşağıda anlatacağım. Maçı kazandığınız da elbette XP ve İP yüksek gelirken kaybettiğiniz maçlarda ise düşük gelir.

İtibar Puanı Ne İşe Yarar?

Az evvel bahsettiğim gibi kazanılan maçlardan gelen İP bol iken kaybedilenlerden az gelir. İP biriktikçe mağaza kısmından yeni şampiyonlar ya da Rün denen karakter gücünü arttırıcılar alabilirsiniz.

Tavsiyem İP nizi Level 30 olana kadar biriktirmeniz. Eğer çok iyi kullandığınız bir şampiyon ya da bir kaç şampiyon varsa bunları da İP niz ile alın ama 30 Level olana kadar biriktirin. Level 30 olduktan sonra Rün alırsınız.

Şampiyonların Özellikleri Neler?

Her şampiyon karakterin özelliği farklıdır. Karakterler arasında adc, tank, ap, jung diye birbirinden ayrılır.

adc diye adlandırılan karakterler uzaktan atış yapan nişancılara denmektedir. Genel de oyunlar da 1 adet bulunur. Örneğin: Ashe, Sivir, Caitlyn, Quinn, Vayne vs.

ap diye adlandırılan karakterler ise Yetenek gücü (ap) ile güçlenen şampiyonlardır. Örneğin; Katarina, Akali, Teemo vb.

jung diye adlandırılanlar ise ormancı şampiyonlardır. Orman içerisinde gezip oyun içi lvl atlayıp bölgelere yardıma gider. jung şampiyonları istisnalar gösterebilir, tank olabilir (örneğin: malphine) ya da ap olabilir (Örneğin: fiddlesticks) ya da ad karateri (Örneğin: master yi)

tank ise adından da anlaşılacağı gibi zırhı çok güçlü olanlara denmekte. tank karakterleri can zırh ya da büyü direnci kasmadıkça tank olamazlar. tanklar takım dövüşlerini başlatanlardır. Örneğin; Malphine, Nasus, Braum vb.

Bir de sup vardır. Sup yani support (destekçi) ise adc nin yanında görev alır. Bazen ap bazen de tank destek verebilir. Örneğin: Braum, Malphine ya da Soraka, Nidale ya da Lux vb.

Level 30 Olduktan Sonra Ne Yapacağım?

Lvl 30 dolduysa oyunu kavramışsınızdır artık. Runleri kabiliyetleri oluşturduktan sonra dereceli oyunlara katılmaya başlayabilirsiniz. Dereceli oyunlarda Bronz 5. ligden başlarsınız. Her kazandığınız maçtan 20 ya da 15 arası bir puan alırsınız. Bronz 5 deyken 100 puana ulaştınız diyelim. 3 seri maç hakkı verilir. 3 seri maçınızdan 2 sini kazandığınız takdirde Bronz 4. ligine terfi edersiniz. Kısacası zorlu bir yolculuktur. Oyun şahsi değil takım oyunu olduğu için lig atlamanız epey zorlaşmakta.

Kısaca tanıtım yapmak istedim. Umarım faydası dokunur…

Soruları olanlar yazabilirler.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •