MIUI 10 Güncellemesi İncelemesi

MIUI 10 Güncellemesi İncelemesi
MIUI 10 Güncellemesi

MIUI 10 güncellemesi 22 Kasım 2018 itibariyle Türkçe Xiaomi Redmi Note 4X cihazlarına gelmeye başladı. 302 Mb gibi bir boyuta sahip olan MIUI 10 yüklenme süresi 10 dakika gibi bir zaman almakta. MIUI 10 güncellemesi ile yenilikler neler bunlardan bahsedelim.

MIUI 10 Güncellemesinde Ne Tür Yenilikler Var?

1) Artık kamerada portre çekimleri yapılabiliyor. Çekim yaparken kişiye odaklanıldığında arka taraf (flu) bulanıklaşıyor.

2) Performansta artma var. Cihaz MIUI 9’daki halinden daha hızlı bir şekilde çalışıyor. Oyunlarda da bu ekstra fayda sağlıyor.

3) MIUI 10 batarya kullanımında da ufakta olsa bir tasarruf içeriyor.

4) MIUI 10’da en güzel özelliklerden biri doğa seslerinin eklenmiş olması. Orman içi sesler, ateş sesi, rüzgar ve yağmur sesi, sahil sesi gibi bir çok doğa sesi içeriyor.

5) Cihaz açılış hızı MIUI 9’a göre hemen hemen aynı durumda.

6)  Arayüz tasarımı olarak pek bir değişme yok ancak bildirim çubuğu ve ayarlar bölümünde ufakta olsa modern görünüme sahip olmuş.

7) Uygulamalar arası geçiş sekmesinde yukarıdan aşağıya doğru sıralanması işinizi daha kolaylaştırıyor.

MIUI 10 güncellemesi genel olarak güzel olmuş ancak eksiklikleri var. Redmi Note 4X cihazlara MIUI 10.1.1 olarak geliyor. İşletim sistemi Android sürümü 7.0 olarak geldiği için Google Asistan özelliğini ne yazık ki yine kullanamıyorsunuz. Xiaomi Redmi 4X telefonların MIUI 9 olduğu halde, Android sürümleri 7.1 olduğu için Google Asistan gelmişti. Ancak bir üst sürümü olan Redmi Note 4X’e gelmemesi çok büyük eksiklik. Xiaomi resmi forumunda Redmi Note 4X için Android 8 güncellemesi gelip gelmeyeceği konusunda çok fazla soru sorulurken, resmi olarak hiçbir cevap bu güne gelmedi. Kısacası Android 8.0 gelmeyecek. Android 7.1 gelip gelmeyeceği konusunda sorulan sorularda da benzer durum yaşanmıştı. Bu durumda Xiaomi ne yazık ki sınıfta kalıyor diyebiliriz.

Xiaomi çıkış yapmaya başladığı zaman, Apple’a alternatif olabilecek bir marka olarak görülmekteydi., Sonradan şirketin stratejileri Samsung benzeri strateji uyguladıkları görüldü. Samsung’un çıkarttığı gibi sürekli bir model çıkartması Xiaomi’in eski telefonlara güncelleme desteğini azaltacağı anlamına geliyordu ve kısmen de olsa durum bu yönde ilerliyor. Xiaomi bu durumda Huawei ile yaptığı yarışı da kaybedecekmiş gibi görünüyor. Xiaomi resmi forumunda da sürekli olarak çıkan modellerin getireceği sonuçlar tartışılıyor. Ama tabi para tatlı.