Red Tails- Kızıl Kanatlar | OturanBilge - Güncel Blog Sitesi İçeriğe geç →

Red Tails- Kızıl Kanatlar

Star Wars’u dünyaya armağan eden George Lucas’ın Tuskegee Airmen adlı Afro-Amerikan avcı uçağı pilotlarının gerçek hikayesini anlattığı 2. Dünya Savaşı soslu hafif Red Baron esintili filmidir. IMDB’den aldığı bu düşük notu aslında hak etmiştir. Konu ve senaryo olarak güzel ama uygulamaya ve işi beyaz perdeye aktarırken ne yazık ki sınıfta kalmıştır.

Aslında ben kurgusal filmlerden ziyade ”based on a true story” denilen yaşanmış gerçek hikayeleri seviyorum. Bundan önce izlediğim ve onlarında gerçek hikayeye dayandığı Rush, Argo gibi filmler çok daha gerçekçi, adamı baymayan ve olayı seyirciye çok iyi yedirilen dozajında tutulan filmlerdi. Ama bu filmde gözümüze sunulan karakterler ve yapılan kahramanlıklar olayı bir anda ciddiyetinden çıkarıp sanki size savaş oyunu oynuyormuş hissi uyandırıyor. Belki de IMDB’de bu kadar kötü puan almasının en büyük sebebi budur.

Çok da spoiler vermeden anlatmak gerekirse;

– İki eliyle bir levyeyi doğrultamayan ve beceriksiz gibi gösterilen Nazi Uçak Filosu ”luftwaffe” ki bu luftwaffe İngiltere’nin kalbi Londra’yı bombalamayı başarabilmiş tek filodur.

– Fizik kurallarına aykırı ve olağanüstü olarak 2 avcı uçağı P-51_Mustang’in koskoca Nazi hava üssünü basıp halaydan kız kaçırır gibi orasını dağıtması. 30’dan fazla uçaksavar, radarlar ve olabildiğince uçakları ve uçak savunma sistemini saymıyorum bile.

– Olay Hollywood ve amaç gişe yapmak olunca filme konulan aşk sahnesini hiçbir zaman yadırgamam ama Allah aşkına tek kelime İtalyanca ya da İngilizce bilmeden anlaşabilip üstüne evlenmeye çalışan nigga-İtalyan Sofia aşkı çok sığ olmuş. Bir ara bizim Vecihi Şener Şen’e selam çakan ”lightning”in hareketi gözümden kaçmadı ama tek kelime anlaşamayıp birlikte olan çiftlere ben sevgili demem halay buddy’lik derim.

– B-17 bombardıman uçağı savunmasına lafım yok ama zamanın F-14’ü olan ve 2. Dünya Savaşında ortalığı öttüren jetler Me-262’leri sinek gibi avlamakta gerçekcilikten uzaklaştıran ve filme düşük puan vermenin en büyük nedeni. 2. Dünya Savaşının yapıldığı yılların tarih aralığını düşündüğünüzde o yıllarda yüksek Alman mühendislik dehası olan şu tarz Me262A-1a_05  uçakları sanki sineklikle avlar gibi göstermek olmamış.

– Son olarak, değil 2 uçakla altınızda 1200 uçakta olsa bir tam donanımlı savaş gemisini öyle keklik gibi avlayamazsınız. Alın bakın gerçekte ne olur…http://www.youtube.com/watch?v=VgPzhXIA3KU

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Kategori: Sinema-TV