Steam’de TL fiyat güncellemesi yapılmayacak

Günümüzde artan euro ve dolar fiyatları günlük yaşamımızı’da oldukça zor bir duruma sokması bir yana oyun oynamaktan keyif alan oyuncu kesimini’de oldukça düşündürmekte. Zira tüm oyunlar yurt dışından ithal olduğu ve euro üzerinden hesaplandığı için şu günlerde 8’e dayanan euro ile oyun fiyatları 500 TL’yi bulmakta. Haliyle oyuncuların tek savunma kalesi durumunda kalan Steam için de yükselen kur üzerinden söylentiler dolaşıyor.

Bilgilendirmek gerekir ise Steam mağazasında bulunan oyunların özellikle konsol tarafına göre daha uygun olması Steam platformunun kur oranlarını 2’den almasından kaynaklanıyor. Yani Steam mağazasında bulunan oyunları güncel kur oranında hesaplayarak satışa çıkartmıyor. Fakat doların 7, euro’nun ise 8’e dayandığı şu günlerde Steam halen bu satış politikasını uygulayabilecek mi? Valve oyun firmasının ve aynı zamanda Steam’in sahibi olan Gabe Newell, yapmış olduğu açıklama’da oyuncuların yüreklerine adeta su serpti.

Gabe Newell, “Yakın zamanda Türk Lirası, diğer para birimleri karşısında önemli bir değer kaybı yaşadı. Oyununuzu Steam üzerinden Türkiye’de satıyorsanız endişelenmenize gerek yok! Steam’in arka uç uygulamalarını, para birimi risklerini en aza indirgeyecek şekilde tasarladık. Türkiye’den diğer ülkelere hediye olarak gönderilecek paketler, yalnızca hediyeyi alacak kişinin kullandığı fiyat, Türkiye fiyatından %115 veya daha az ise gönderilebilir. Bu hediye gönderme sistemleri yerel fiyatlandırmanın geçerli olduğu paketlerde, düşük ücretli bölgelerden yüksek ücretli bölgelere toplu gönderim yapılmasını caydırmaktadır.” şeklinde açıklamada bulundu.

Açıklamanın devamında ise şu sözlere yer verildi, “Şu anda oyunları Türkiye için tekrar fiyatlandırmayı önermiyoruz çünkü mevcut kur dalgalanmaları, müşterilerin satın alım gücündeki değişikliği göstermiyor. Ancak oyun içi satın alımlar, özellikle de Steam Topluluk Pazarı’nda veya oyunda satılabilen ya da takaslanabilir ögeler veya oyun içi paralar, gerçek dünyada belirli bir ülkenin para biriminde düşüş yaşandığı zaman ücretlendirmede ilgili ayarlamalar yapılmadığında oyun içi ekonomi varlıklarınızın ani değer kaybı yaşaması riskini ortaya çıkarıyor.”

Anlayacağınız üzere Steam platformu üzerinden herhangi bir kur oynaması yapılmayacak. Gabe Newell’ın böylesine bir tavır sergileyecek olması biz oyuncuları oldukça sevindiriyor, Zira oyun piyasası oldukça hareketli ve yılda yüzlerce oyunun çıktığını düşünürsek bir oyunun bile kur artışı yüzünden 500 TL’yi bulması zaten biz Türk oyuncularını oldukça düşündürüyor.