Twitter

önce facebook’u geçebilir mi denildi. sonradan sitenin ana fikri ve konsepti çok saçma bulundu. yepyeni bir akımı beraberinde getiren bu site bir youtube olamazdı çünkü video upload etme veya paylaşma olanağı yoktu. bu site bir myspace’de olamazdı. belki kişisel profil sayfaları hazırlanabiliyordu ama yapılacak en kişisel değişim arka plan resmini değiştirmekten ibaretti. myspace’in o uçsuz bucaksız kişisel ayar özellikleri burada yoktu. bu yeni site bir facebook’ta olamazdı çünkü arkadaş bulma veya çeşit çeşit albümlere onlarca resim koyma özelliği de yoktu. peki, neydi bu sitenin esprisi ve son yıllarda bu kadar popüler hale gelip facebook’un tahtını sarsacak sırrı.

twitter belirli sınırda karakter miktarıyla o an o saniyede nerede olduğunu, ne yaptığını millete duyurma meramını gerçekleştiren bir sitedir. ilk çıktığında bu özelliği pek mucize dâhilinde görülmeyip fikir anlamsız bulundu ve çok az kişinin ilgi göstererek twitter’ın sonunu internet çöplüğü olacağı söylendi durdu. ama bugün tüm bu iddiaları ve hakkında söylenenleri ekarte eden twitter’ın milyonlarca kullanıcısı bulunup yerli ve yabancı binlerce ünlü bu sitede gerçek kimlikleriyle bulunmaktadır. yeni trend sosyal paylaşım sitelerinde başı çeken twitter bugün kendisine edindiği haklı şöhretle beraber birçok insanın sık kullanılanlarında facebook’tan sonra açılan 2. yeni sekmede adres çubuğuna yazılan ikinci site haline geldi.

peki, neydi bu twitter’ın sihri? aynı anda milyonlarca insanla saniyesinde iletişime geçerek interaktif olması önemli bir avantajıydı ve bu durum facebook’tan farklılık gösteriyordu. belki gene facebook’da saniyeler içinde onlarca kişiyle interaktif iletişime geçiyorsun ama bu listenizdeki arkadaş sayısıyla sınırlı kalmaktadır. twitter’da durum biraz daha farklı olarak listenize eklediğiniz kişilerle arkadaş olmanız gerekmiyor. hatta takip listenize aldığınız onlarca ünlü sizi tanımıyor bile.

bir başka twitter illüzyonu ise siteyi aktif olarak kullananlar bilirler. ana sayfaya geldiğinizde sağ tarafta günlük popüler konular bulunur ve millet neleri konuşuyor, son olaylar ne, gündemde neler var anında fikir sahibi olabiliyorsunuz. örneğin inception filmi etiketi altında filmle ilgili görüşleri okuyup kendi görüşlerinizi paylaşarak milyonlarca insanla iletişime geçmiş oluyorsunuz. veyahut katy perry’nin koyduğu yeni resimlere yorum yapabilir, yeni şarkısını yorumlayabilir veya katy perry’nin yüzünde ki çiller hakkında fikrinizi bile belirtebilirsiniz.

popüler kültürde yeni akımda insanlar okumaya açlar. belki eskisi gibi kitap okunma sayısı fazla değildir ama insanlar eskisinden daha fazla okumaktadırlar. facebook’ta paylaşılan bir fıkrayı okurlar, maillerini okurlar, twitter’da gündemde ki konulara ilişkin tartışmaları okurlar, yazdıkları veya takip ettikleri blogları okurlar ve ekşi sözlüğe gelip birde burasını okurlar. işte günümüzde insanların daha çok okuması sonucu o okumanın verdiği etkiyle fikirlerini paylaşmak istiyorlar ve kendi düşüncelerini paylaşacakları mecralara ve sitelere yöneliyorlar. işte twitter insanların bu açlığını bir nebzede olsa doldurarak facebook’ta, myspace’de veya formspring’de yazmak isteyip yazamadıklarını twitter’da yazıyorlar. bu bir nevi ekşi sözlüğün alt yapısıyla benzerlik göstermiyor mu sizce de? ayrıca twitter zaten arkadaşınız olan insanlarla değil ortak ilgi alanlarınız dolayısıyla arkadaş olabileceğiniz insanlarla iletişime geçiriyor sizi. son olaraktan twitterın türk uzantısında twitter sözlüğe istediğiniz gibi yazabiliyorsunuz ve yazar alımı gibi bir sırada beklenmiyor burada.