Doğa arşivleri | OturanBilge - Güncel Blog Sitesi İçeriğe geç →

Kategori: Doğa

Gebze satılık daire fiyatlarıyla dikkat çekiyor!

Yaklaşık olarak 358 bin nüfusuyla Kocaeli’nin en kalabalık ilçesi olan Gebze satılık daire fiyatlarıyla dikkat çekiyor.

İstanbul’a yakın bir konumda olan Gebze ilçesi son yıllarda artan ulaşım ve sanayi alanındaki gelişmelerle adından söz ettiriyor. Özellikle bölgedeki ulaşım projeleri gayrimenkul yatırımcılarının yakından takip ettiği konuların başında geliyor.  İstanbul ve İzmir arasındaki mesafeyi 9 saatten 3,5 saatte düşüren Gebze-Orhangazi- İzmir Otoyolu Projesi’nin en önemli ayağını oluşturan Osmangazi Köprüsü’yle beraber ilçenin prim değeri yükseldi. Bunun yanı sıra 2018 yılında temelleri atılması planlanan Darıca, Gebze ve OSB’ler metrosunun tamamlanmasıyla beraber ilçedeki satılık konut fiyatlarında artış yaşanması bekleniyor. Ayrıca projenin gerçeklemesi durumunda İstanbul metrosu Gebze’de inşa edilecek metro hatlarıyla birleşecek. Böylelikle İstanbul gibi büyük bir şehirle ulaşımın daha hızlı ve kolay olması sağlanacak. Peki, emlak piyasası için önemli bir yere sahip olan Gebze’de satılık daire fiyatları ne kadar?  Son bir yılda bölgede satılık konut fiyatları ne kadar arttı? İşte Gebze konut piyasası hakkında merak edilenler…

Yorum Bırak

En Kaliteli Kedi Maması

Mamada Kalite Hill’s Kedi Maması Uzman veteriner hekimler tarafından geliştirilmiş Hill’s kedi mamasıkediniz için ideal besin içeriğine sahiptir. Etkinliği klinik olarak kanıtlanmış bu mama ile kedinizin günlük besin ve enerji ihtiyacını karşılayabilirsiniz.  İçerdiği proteinin yanı sıra yağ, kalsiyum, potasyum, fosfor, vitaminler ve daha birçok bileşenler ile kedinizin gelişimini sağlıklı bir…

Yorum Bırak

Doğu Karadeniz Yeşil Yol Projesi Gerçekleri

yesil-yol-projesi-5

Bilindiği üzere yeşil yol projesinin asıl amacı Samsun’dan Artvin’e kadar uzanan yaylaları birbirine asfalt yol ile bağlamak ve bu bölgelerdeki (turistik) ulaşımı kolaylaştırmaktır.Ancak 2013 yılında başlanan bu proje beraberinde birçok problemi arkasında getirmiştir. Asfalt yolların yapımı aşamasında adeta bir doğa katliamı yapılmıştır . Hani bırakın vurdum duymaz şekilde ağaç kesimini , planlanan yolların yanlarındaki bazı akarsular bile kirletilmiştir. 2015 yılında Tema Vakfı nın çabaları sayesinde projeye danıştay tarafından bir durdurma kararı çıkarılmış olunsada akabinde proje tam gaz devam etmiştir ve bu mahkeme kararıda bir süre sonra askıya alınmış ve bozulmuştur. Bu projenin ihale olaylarına hiç girmeyeceğim .

Yorum Bırak

Dünyanın En Tehlikeli ve Ölümcül 10 Hayvanı

Doğa hayvanlar ve insanları bir arada bulundursada insanlar bencilliği ve tehlikesiz yaşama için havanların büyük bir kısmını yaşadıkları alanlardan arındırmaya çalışıyorç Doğrusu ve yanlışı bir arada olan bir kavram aslında bu. Bencillik olarak adlandırılsada ölüm söz konusu olabiliyor. Öyle yada böyle yaşayıp gidiyoruz bir şekilde. Ama yanlış bilien bir gerçek var o da insanların doğaya hükmedebilir olması. Bir bilim insanını dinlerken şöyle demişti. “Dünyaya kim hükmetmektedir?” Geneli insan demişti. Bilim insanı iseı direkt “Hayır.Bakteri ve virüsler” cevabını vermişti. Dediği gibi aslında dünyaya hükmedenler gözlerimizle göremediğimiz canlılar. O ufacık şey bir insanı eritip yok edebilecek güce sahip. Dünyanın en tehlikeli canlıları aslında bakteri ve virüslerdir. Ama konumuz bu değil tabiki. Sizler için dünyanın en tehlikeli ve ölümcül hayvanlarının listesini yaptık.

10) Avustralya Tuzlu Su Timsahı

avustralya-tuzlu-su-timsahi

Dinazorlardan bu zamana kadar kalan timsahlardan nen tehlikeli olan türü olan Avustralya tuzlu su timsahı en tehlikeli ölümcül hayvanlardan biri. Avustralya tuzlu su timsahları 7 metreye kadar ulaşabiliyor. Timsahların midesinin asidi o kadar güçlüki bir kemiği bile eritebilecek güce sahip olduğunu söylerler. Yılda 1000 kişinin ölümüne neden olmakta. Avustralyalı bir hocamın dediğine göre genelde bu ölen kişiler Uzak Doğulu turistler oluyormuş.

Yorum Bırak

Safkan Köpekler Çiftleşirse Ne Olur Sorusunun Cevabı

chow-chow-husky-kirmasiKöpekler 400’den fazla türü olan etcil memeli canlılardır. Boz kurtların alt türü olan köpekler, tilki, çakallarla da akrabadır. Kedilerle birlikte tüm dünya geneline yayılmış bir canlı türü olan köpek 12 bin yıldan fazla bir süredir evcilleştirilmiş ve insanlarla beraber yaşamaktadır. Köpeklerin işlevleri toplumdan topluma farklılık gösterdiği görülmüştür. Kimi toplumlarda yük taşıyıcısı olarak kullanılırken, kimilerinde çobanlık görevi görmüş, kimilerinde ise avcılıkta kullanılmıştır. Günümüzde ise evde bir dost olarak beslensede hala dünyanın bir çok yerinde çobanlık, avcılık, engelli yardımcısı, polis köpeği, arama-kurtarma ve koruculuk görevini yapmaktadır.

Genelde insanların bir kısmı safkan köpek isterler. Her köpek türünün bir kişiliği vardır ve bu kişiliğe sahip olmasını istedikleri için ırk seçimini önemli görmektedirler. Bu konumuzda sizlere safkan ırkların çiftleştiklerinde ortaya çıkan yeni köpek türlerinin nasıl bir tipte olduğunu göstereceğiz.

Yorum Bırak